منوی دسته بندی

درخواست موافقت با واردات خودرو به مناطق آزاد همزمان با برگزاری جام جهانی

پس از ناکامی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی در آزادسازی خودروهای دپو شده در گمرک، این بار درخواست واردات خودرو به مناطق آزاد مستقیما از رئیس‌جمهور و به بهانه برگزاری جام جهانی مطرح شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی چندی پیش دست روی باقی‌مانده خودروهایی گذاشت که از سال 1397 به طور غیرقانونی وارد گمرک شدند و فعلا تحت اختیار سازمان اموال تملیکی هستند. با این حال، درخواست واگذاری هنوز به جایی نرسیده و موانع قضایی متعددی در این میان وجود دارد که حل و فصل آن‌ها را به درازا می‌کشاند.

ولی حالا به نظر می‌رسد دبیر شورای عالی دستاویز جدید و توجیه‌کننده‌ای را برای آزادسازی خودروها پیدا کرده است. برگزاری مسابقات جام جهانی نزدیک است و مناطقی همچون کیش و قشم میزبان و مقصد تماشاگران خواهد بود. به همین خاطر، مجوز واردات خودرو به مناطق آزاد این بار به بهانه برگزاری جام جهانی و مستقیما از رئیس‌جمهور درخواست شده است.

مقالات مرتبط:  sale.iranecar.com سامانه یکپارچه سازی تخصیص خودرو
واردات خودرو به مناطق آزاد
خودروهای دپوشده در گمرک

بد نیست بدانید که خودروهای دپوشده، جزو همان 12 هزار و 261 دستگاهی هستند که قبل از تصویب ممنوعیت واردات خودرو وارد ایران شدند، ولی ترخیص آن‌ها با مشکل مواجه شد. البته با گذشت زمان و طی چندین مصوبه و تعیین مهلت، حدود 10 هزار خودرو بالاخره از گمرک درآمدند، ولی باقی به دلایل مختلف مثل درگیری در پرونده‌های قضایی و عدم ثبت سفارش هنوز در پارکینگ خاک می‌خورند.

البته دولت دوازدهم نیز در اواخر فعالیت خود، پیشنهاد ترخیص خودروهای دپوشده را مطرح کرد. اگر این پیشنهاد به تصویب می‌رسید، تمامی خودروهای باقی‌مانده به غیر از برندهای آمریکایی به مناطق آزاد واگذار می‌شدند.

مقالات مرتبط:  مسابقه ماشین های کلاسیک ، رقابتی شاد و ارزان (گزارش تصویری)

حال باید منتظر بود و دید که آیا رئیس‌جمهور دولت سیزدهم می‌تواند پیش از برگزاری مسابقات جام جهانی، راه را برای آزادسازی این خودروهای لوکس و راهی کردن آن‌ها در خیابان‌های کیش و قشم هموارسازد یا خیر.

منبع: دیجیاتو

تحریریه تکنوچک با هدف رشد وارتقای سواد عمومی جامعه اقدام به تهیه اخبار و مقالات اختصاصی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =